5. Vitese Geçin

Artık BX rüzgarları esiyor. Siz de bu rüzgarların esintisine kapılın.

Murat Akpınar

Her zaman daha hızlı çalışmayı hayal etmez miyiz? Sonunda istediklerimiz gerçek oluyor. Hep daha hızlı işlemciler ve anakartlar çıkıyor. Bunlardan bir tanesi de BX çip setine sahip YAKUMO anakart. İşlemcimizi takıp gerekli ayarları yaptıktan sonra, sistemi çalıştırdık. Anakart üzerinde bulunan tek bir sviçten ayar yapılıyor. Bunları ayarlamak gayet basit. Artık eskiden olduğu gibi bir sürü jumper ayarı yapmamız gerekmiyor.

Sistemi kurmak ve çalıştırmak kolay oldu. Slot 1'e yerleşen Pentium II'yi monte etmek biraz uğraştırdı. Fakat fazla zor olmadı. Sistemi çalıştırdıktan sonra kutusunun içinde gelen CD'sinden gerekli programları yükledik. Windows 95 ile ilgili yamaları ve PIIX sürücülerini yükledik. Win 95 yeniden başladığında çip setleri doğru olarak buldu ve problemsiz çalıştı.

İlk bakışta anakartın diğerlerine göre ince yapısını, fakat geniş slot desteğini görüyoruz. 4 adet PCI slot'u ve üç adet ISA slot'u mevcut. 233'den 450 MHz'e kadar işlemcileri destekliyor. Intel'in Pentium II işlemcilerinin üzerinde L2 cache ekli olduğundan, işlem hızı artıyor. Bu da daha kısa sürede çok iş demek. YAKUMO, 8 MB ile 384 MB hafıza ihtiyacınızı karşılayabilecek bir yapıda. Yani iş istasyonu olarak ideal sayılabilecek bir yapıda. Bununla birlikte multimedya uygulamalarınız için de uygun olduğunu söyleyebilirim. 3 adet 168 pinlik DIMM soket kullanıyor. YAKUMO'nun BIOS'u aynı zamanda DMI 2.0 yani, Desktop Management Interface desteğine sahip. CD'sinden yüklediğiniz program ile, CPU'nun o anki ısı derecesini ve ters giden bir şey olup olmadığını her an görebilirsiniz.

Anakart Üstünde

Anakart üzerinde bildiğiniz standart çıkışları görebilirsiniz. Bununla birlikte ağ kullanımında uyku durumda iken uyanmasını sağlayan Wake-On-LAN özelliğine sahip. Pek tabii Pentium II işlemciler için tasarlandığından dolayı ATX, form faktörü esas alınmış. Buna göre de PS/2 çıkışlı mouse ve klavye kullanacaksınız.

PCI Bus Master

İki adet PCI IDE arabirim desteği ile Ultra DMA/33 teknolojisini kullanarak sabit diskinizi daha hızlı kullanabilirsiniz. Bu saniyede 33 MB bilgi transferi anlamına geliyor. CPU kullanım esnasında Bus Mastering azaltılıyor. ATAPI CD-ROM ve bildiğiniz LS-120, ZIP sürücüleri desteği seçeneklerinizi genişletiyor.

Güç Kaynağı Bağlantısı

YAKUMO'nun ATX form faktör yapısına göre tasarlandığını söylemiştik. Üzerinde eski sistemlere uygunluk açısından Baby AT güç bağlantısı yok. Bundan dolayı yalnızca ATX kasalarda kullanabilirsiniz. ATX kasaların bir özelliği Soft Off, yani Windows tarafından kapatılabilir olmasıdır. SETUP ayarlarını istediğiniz gibi ayarlayarak bilgisayarınızın Windows tarafından kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, aksini isterseniz o da mümkün. Eğer bilgisayarınızı Windows tarafından kapatılmasını seçerseniz, bilgisayarınız kilitlendiği zaman kapatabilmek için güç kablosunu çekmek zorunda değilsiniz. Bilgisayarınızın açma/kapama düğmesine 4 saniye basılı tutun. Sistem kendisini kapatacaktır.

Teknoloji

AGP (Accelerated Graphics Port) sayesinde 3 boyutlu uygulamalarınız için hızlandırılmış görüntülere sahipsiniz. Yüksek performanslı AGP ekran kartlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. PC SDRAM (Synchronous Dynamic Random Access Memory) desteği sayesinde daha hızlı RAM kullanmak mümkün. PC SDRAM, çok hızlı hafıza ulaşımına sahip bir teknoloji. Bu teknoloji CPU'nun saat hızına göre RAM'inizi senkronize ediyor.

Bilgisayarınız kapalı olsa bile, modemin ring-on mesajını alan sistem kendisini açabilir. Bu sayede uzaktan bilgisayarınızı açabilirsiniz. Ancak kullanmanız gereken harici bir modem olmalı. Dahili bir modem ile (yani bilgisayarınızın içine takacağınız modem ile) bunu yapamazsınız.


Murat Akpınar, BYTE_Teknoloji Laboratuarı İnceleme Editörüdür. Kendisine makpinar@byte.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.