Az Gittik Uz Gittik

Tüm dünya hakkında bilgi edinebilmek için elinizin altında bulunması gereken eğlenceli ve eğitici bir kaynak.
Uğur Artuner

Microsoft Encarta World Atlas’ın yeni versiyonu Edition 1998, en son değişiklerle yeniden karşımızda. Büyük bir titizlikle, 3D teknolojisinin bütün imkânlarından faydalanılarak hazırlanmış olan bu atlas gerçekten çok etkileyici. Haritaların arkasında gizlenen dünyanın gerçek yüzünü keşfediyorsunuz, dünya üzerindeki değişik kültürler hakkında bilgi sahibi oluyor, yaşam tarzlarını, ekonomilerini, sosyo-kültürel etkinliklerini, örf ve adetlerini, vb. öğreniyorsunuz.

Yüklerken

Encarta’yı yüklediğiniz zaman, alışık olduğunuz bir ekranla (tabii ki Windows kullanıcısıysanız) karşılaşıyorsunuz. Göze çarpan en iyi özelliklerinden biri ise Web ile bütünleşik olarak çalışabilmesi. Atlasta, 9000’in üzerinde Web link’i mevcut. Bu link’ler sayesinde bilgi almak istediğiniz ülke veya şehir hakkında haritasından direkt olarak Internet’teki sitesine bağlanarak, en son haberleri, hava durumunu ve önemli bilgileri alabiliyorsunuz.

İsterseniz Encarta World Atlas Edition 1998’i (English Edition) incelemeye menülere göz atarak başlayalım. Menü çubuğunda, Map styles; bu bölümde sıcaklık farkları, politik ve fiziksel görünüm, nüfus, uydu görüntüleri, coğrafi konumlar gibi seçenekler bulunuyor; Tools, haritanın özellikleri, cetvel, özelleştirme sekmesi (pushpin explorer); Options; yazdırma, kopyalama; Find, dünya müzikleri, videolar, arama sekmesi, dünya istatistikleri; Favorites; Help; Home butonları ana ekranda ilk göze çarpanlar.

Bu programı çalıştırmak için minimum sistem ihtiyaçları ise multimedya özelliğine sahip 486 DX/50 MHz işlemci; işletim sistemi olarak Windows 95 veya Windows NT; Windows 95 için 8 MB RAM (tavsiye edilen 16 MB); Windows NT Workstation için 16 MB RAM (tavsiye edilen 24 MB).

İlgimi çeken bölümlerden biri ise eğitici oyun bölümü; bu bölümde coğrafya bilginizi eğlenerek, test etme imkânı buluyorsunuz. Oyun bölümüne girdiğiniz zaman, karşınıza zorluk sırasına göre dört seçenek (çok kolay, kolay, zor, çok zor) geliyor. Bu oyunda dünyanın herhangi bir yerindeki bilgisayar tarafından işaretlenmiş bir yere göre ekrana beş adet seçenek geliyor. Bunlardan doğru olanı bulma sıranıza göre 0 ilâ 25 puan arası puan alıyorsunuz ve toplam 20 adet soru bulunuyor.

İlgimi çeken diğer bir bölüm ise Virtual flight (sanal uçuş). Eğer uçmayı seviyorsanız, bu bölüm tam size göre. Yedi bölge (Grand Canyon, New Zealand, British Isles, Eastern North America, Southern Europe, Middle East, Northern South America) üzerinde sanal bir uçakla geziyorsunuz. Uçağı siz kullandığınız için rahatlıkla yönlendirebiliyor, hızını artırıp azaltabiliyorsunuz. Ayrıca yüksekliğinizi ayarlayabiliyor (0 ilâ 100,000 metre) ve gezerken daha iyi görebilmeniz için kamera açısı verebiliyorsunuz (-250 ilâ +100). Kısacası dünyayı uçakla gezmek istiyorsanız, sanal da olsa gerçeğe çok yakın bir uçuş keyfini rahatlatıcı bir müzik eşliğinde yaşıyorsunuz.

Dünya müzikleri bölümünde, müziğin doğduğu yerler hakkında slaytlarıyla beraber kısa bir tanıtım yazısı ve 15-20 saniyelik yöresel müzikler çalınıyor.

Video bölümünü 29 adet 20-25 saniyelik tanıtım videosu oluşturuyor. Dünya üzerindeki ilginç ve farklı yerler, kabileler, volkanlar, dağlar, deniz kirliliği, hayvanları evcilleştirilmesi gibi çeşitli konular hakkında kısa tanıtımlı videolar bulunuyor.

Sonuç

Atlasın İngilizce sürümü olması sayesinde dilinizi geliştirme imkânı buluyorsunuz. Uçuş sırasında bazı ülkeleri tam olarak göremememiz ise bir eksiklik. (Meselâ Türkiye üzerinde uçuş yapmaya çalıştığınızda Antalya sahiline kadar gelebiliyorsunuz, daha ileri gidip de Türkiye üzerinde uçamıyorsunuz.) Uçuş alanının sınırlandırılmış olması bence kötü. Bunların yanında gerçekten faydalı ve edinilmesi gereken bir çalışma. Daha detaylı bilgi için www.encarta.eng.msn.com adresine uğrayabilirsiniz.


Uğur Artuner, BYTE Türkiye’nin araştırmalar yönetici editörüdür. Kendisine uartuner@byte.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz..