Sonsuza Dek C++

Borland’ın C++ Builder 3.0’ı sayesinde C++, dağıtık ve browser tabanlı uygulamalar yazmada yine yerinde bir tercih.

Peter Wayner

Java, C++’ın üzerindeki ilgiyi biraz dağıtmıştı ama bu Pascal’da olduğu gibi C++’ın yıldızının sönmeye başladığı anlamına gelmiyor. C++, düşük seviyeli sürücülerden yüksek seviyeli GUI’lere kadar bir bilgisayarın bütün parçalarını kontrol edecek yüksek kalitede kodu yazmak için en iyi araçlardan birisi olmaya devam ediyor.

Borland’ın (yeni adıyla Inprise Corporation) C++ Builder 3.0’ı, C++’ı önümüzdeki dönemde gündemde tutmaya devam edecek kalıcı bir upgrade. Yeni becerilerinden birçoğu Web-merkezli ve dağıtık client/server ününü Java’dan çekip almalarında programcılara yardımcı olmayı hedefliyor. Yeni hata ayıklama opsiyonları, programların etkileşimiyle ortaya çıkacak hataları izlemeyi kolaylaştırıyor.

Internet sınıfları bütün temel protokolleri, TCP/IP soket seviyesiyle etkileşimin çoğunu gerçekleştiren nesnelerin içine alıyor. Aynı zamanda, bir dosyaya bir HTTP veya FTP server’dan ulaşmak için bütün adımları sıfırdan başlayarak atmanızı gerektirmeyerek işinizi oldukça kolaylaştırıyor.

Bu sürüm, Microsoft’un standartlarına ve tekniklerine önceki sürümlerden daha ciddi bir şekilde sarılıyor. Microsoft Foundation Classes (MFC) dahil edilmiş ve ActiveX bileşenler geliştirmek ve yayınlamak için de güçlü bir destek geliyor. Aslında bir Web sitesindeki bir Borland formunu bir ActiveX kontrolüne dönüştürme işleminin tamamı hoş bir biçimde otomatik hale getirilmiş.

Hata ayıklama özellikleri de geliştirilmiş. ?imdi birden fazla projenizi açık tutabiliyor ve aynı anda hata ayıklama yapabiliyorsunuz. Bu da ana uygulamanız ve bir DLL arasındaki çağrıları, başka bir hata ayıklayıcı kullanmadan takip edebilmeniz anlamına geliyor. Böylece, geniş bir projede hata kovalamaca oynayan programcılar için hayatı kolaylaşıyor. Veritabanı erişimi ve desteği için genişleyen araçlar dizisi ileri seviyedeki kurumsal geliştiricilerin ilgisini çekecektir.

C++ Builder “geleneksel” bir Borland ürünü hissi veriyor. ASCII kod merkezli yaklaşımı kendi kodunuzu birleştirmenizi veya görsel bir editörle üretilmiş kodu katıştırmanızı kolaylaştırıyor. Aynı zamanda küçük detayları halletmek için gerekli en düşük seviyedeki erişimi de sağlıyor. Yine de C++ Builder’ın, bir uygulamanın arabiriminde görünmeyecek nesneleri temsil etmek için formun üzerinde metaforik ikonlar kullanmasından hoşlanmıyorum. ASCII kod ile form arasında bir üçüncü seviyenin bulunması iyi olurdu.

C++ Builder sunduğu hızlı derleme özelliği, kavranması kolay arabirimi ve geniş bir gelişmiş araçlar koleksiyonuyla Borland’ın J++ Builder’ına benziyor. Her iki ürün de programcıların uzak veritabanlarına erişmelerine ve IP üzerine kurulu client/server dünyasında kodlarını dağıtmalarına yardımcı oluyor. Bu dünyada bir yer isteyen C++ programcıları, C++ Builder 3.0’a ciddi bir dikkatle eğilmeliler. b

Peter Wayner (pcw@access.digex.net), serbest bir yazar ve BYTE danışman editörlerindendir.

© 1998 CMP Media Inc.

 ODAK

C++, Java’ya Karşı

Yeni C++ Builder, daha önce sadece Java’ya özgü olan bir programı uzaktaki bir Web browser’ında yayınlamayı çok daha kolay bir hale getiriyor. Ama C++’ın thin client’lar için elverişli bir program olarak Java ile rekabet edip edemeyeceği sorusu hâlâ cevaplanabilmiş değil. ActiveX kontrolleri için üretilen x86 kodu platformlar arası değil (özellikle eğer tipik bir ofis gibi daha küçük bir x86 ortamı için yazıyorsanız).

C++’ın diğer dezavantajları güvenlik ve kütüphanelerin mevcudiyeti meseleleri. ActiveX kontrolleri, programcılara her şeye erişim imkânı sağlıyor ve muhtemelen, yerel sistemde belki de mevcut olmayacak DLL ve diğer kütüphanelerle birlikte derlenecekler. Her ikisi de C++ kodunu dağıtırken güçlükler ortaya çıkaracaktır.