Süper Disket Sürücü

Hep daha fazla kapasite isteriz. İşte 120 MB’lık disket sürücü, bu sizin için yeterli mi?
Murat Akpınar

Avrupa’da yaygınlaşmış olmasına rağmen, hâlâ ülkemizde 120 MB’lık disket sürücüler ve bunların disketlerini göremiyoruz. Oysa hepimizin derdi biraz daha fazla kapasite ve bizi bunaltan yer darlığı probleminden kurtulmak. Freecom disket sürücü, bilgisayarınıza harici olarak bağlanabilen 120 MB’lık bir disket sürücü. Akıllı bir kablosu var. Bilgisayarınıza paralel port’tan (yazıcı port’u) bağlayabiliyorsunuz. Makinenizi açtığınızda, paralel kablo, Windows 95 tarafından hemen tanınıyor. Yazılımları yükleyip, sistemi kapatıp açtığınızda kurulum işlemi tamamlanıyor. Freecom LS-120 disket sürücü, Çıkarılabilir Disk diye Bilgisayarım klasöründe yerini aldı. Bu noktadan sonra hemen bir deneme yaptık ve 40 MB’lık bir klasörü kopyaladık. Ortalama olarak 15 dakikada kopyalandı. Freecom’un ortalama erişim hızı 65 ms. Yazma hızı ise 270 KB/s, ki bu hız standart floppy disklerden 4 ilâ 5 kat daha hızlı.

Eğer bir bilgiyi bir noktadan başka bir noktaya taşıyacaksanız, Freecom LS-120 harici disket sürücü işinize yarayabilir. Harici olduğu için, disket sürücüyü yanınıza da alabilirsiniz. Ancak harici bir disket sürücü olduğu için kendisine göre bazı avantajları ve dezavantajları var. Örneğin çalıştırabilmek için bir de adaptörü var. Bu sebeple dışarıdan bir sürü kablo bağlantısı yapmak zorunda kalacaksınız.

LS-120 disket sürücüleri, normal 720 ve 1.44’lük disketleri de okuyabilip formatlayabiliyor. Böylece sadece bir disket sürücü ile diğer disketleri kullanmak mümkün olabiliyor. Henüz ülkemizde bilgisayarın içine takılabilen dahili LS-120 disket sürücüler yok. Ancak LS-120 şimdiki disket sürücülerle uyumlu olması sebebiyle geleceğin standardı olarak görülüyor. Birçok PC, notebook ve medya üreticileri bu teknolojiyi kullanmaya başladılar. Bilgisayarınızın LS-120 disket sürücülerini destekleyip desteklemediğini öğrenmek için yapmanız gereken şey, BIOS SETUP ayarlarına girerek kontrol etmeniz.

Freecom disket sürücüyü sisteminize bağlamak için iki tür kablo bulunuyor. Birincisi, IQ Cable Parallel denen ve paralel port’a bağlanan kablo. Bu kablo yazıcı port’una bağlandığında yazıcı girişini engellemiyor ve kendine seri olarak bağlanmasını sağlıyor. Saniyede 1.2 Kb veri transferine izin veriyor. İkincisine, IQ Cable PC Card deniyor ve PCMCIA Type II interface’e bağlanıyor. Saniyede 2 MB veri transferine izin veriyor. Sürücüyü notebook’unuza da bağlayabilirsiniz.

Harici LS-120 disket sürücü ile, 120 MB’lık disketinizi formatlamak isterseniz, iki seçeneğiniz var. Bilgisayarım klasörüne bulunan Çıkarılabilir Disk simgeli disket sürücüsünün üzerine mouse’un sağ tuşu ile tıkladığınızda, açılan nesne menüsüne Biçimlendir ya da Format komutunun ilave edilmiş olduğunu görürsünüz. Buradan yapacağınız formatlama hızlı format tipinde oluyor. Ayrıca bu menüde Eject veya Çıkar komutunu görebilirsiniz. Disketi çıkarabilmek için basabileceğiniz mekanik bir mekanizma yok. Düğmeye basarak tıpkı CD-ROM’lardaki gibi otomatik çıkarılmasını sağlıyorsunuz. Bilgisayarınıza tanıttıktan sonra, Denetim Masanızın içerisine konfigü- rasyonu ve formatlaması için iki adet simge ilave ediliyor. Bu araçları kullanarak, bilgisayarınızın adres port’ları farklı dahi olsa, fazla uğraşmadan ayarlarını kolayca yapabilirsiniz. Denetim Masası’ndan formatlama işlemi ise, yine iki türlü. Birincisi hızlı format türü, diğeri ise gerçek format. Hızlı formatlamada format işlemi yalnızca birkaç saniye sürüyor. Fakat gerçek formatta 40 dakika beklemek zorundasınız. Tabii 120 MB’lık disketler için. Bulabildiğim tek kötü yönü, 120 MB’lık diskete kayıt yaparken, paralel port’u kullandığı için sistemi az da olsa yavaşlatması.


Murat Akpınar, BYTE Teknoloji Laboratuarı İnceleme Editörüdür. Kendisine makpinar@byte.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.