Büyümüş de Küçülmüş

HP PhotoSmart, kendisine bu ismi verenlerin yüzünü kara çıkarmıyor.
Cüneyt BELGE

Yıl 2010. Durum raporu: Kâğıt Krallığı eski gücünden çok uzakta. Yıkılması an meselesi. Bu dev krallığı bu hale düşüren en önemli faktör: Kesilecek ağacın kalmamış olması ve 1990’lı yılların sonlarında neredeyse her bilgisayar kullanıcısının evine girmiş bulunan scanner’lar… Siz değerli okurlara daha fazla acı çektirmemek için roman denememe burada ara veriyor ve sadede geliyorum.

Pek çok tarayıcı gibi Hewlett-Packard PhotoSmart Photo Scanner da bir SCSI cihazı. Tarayıcının yanında gelen SCSI arabirim kartını, makinenizde bulunan 16 bit’lik boş ISA yuvalarından herhangi birine takıyorsunuz. Kartı takıp makineyi açtıktan sonra Windows 95 kartı görüyor. Bundan sonra, tarayıcı ile beraber verilen CD’deki setup programı otomatik olarak çalışıyor ve gerekli dosyalar sabit diskinize kopyalanıyor. Hepsi bu kadar, artık tarayıcınızı kullanmaya hazırsınız. Kolay olan sadece cihazın kurulması ya da yazılımın yüklenmesi değil. Yazılımı sisteminizden kaldırmak da bir o kadar kolay. Bunu istemeniz durumunda, uninstaller seçeneği emrinizde olacak.

Cihazın iki SCSI port’u var. Bu sayede tarayıcı ile diğer çevre birimleri arasında daisy-chain bağlantıları kurabilirsiniz.

PhotoSmart, 9.5x20x29.5 (yükseklik, genişlik, uzunluk) cm’lik ölçüleriyle belki modellikte değil ama masaüstü ekonomisi hususunda oldukça iddialı. Kapladığı alan A4 boyutlarındaki bir kâğıttan daha fazla değil. Ağırlığı da sadece 2.5 kg.

PhotoSmart’ın, değişik türdeki medyalarla çalışan üç ayrı tarama modu bulunuyor. Söz konusu medyalar, maksimum ebatlarıyla şunlar: 35 mm’lik dia’lar, 35 mm’lik negatifler (6 kareye kadar) ve 13x18 cm’lik fotoğraf ya da benzeri materyaller. Malzemeyi verdiğinizde PhotoScanner programı otomatik olarak açılıyor. (Ya da dilerseniz önce PhotoScanner programını başlatabilir, elinizdeki malzemeyi bundan sonra cihaza verebilirsiniz.) Cihaz ilk olarak bir ön görüntü (preview) oluşturmak için resmi hızlıca tarıyor. Sonra siz preview üzerinde gerekli gördüğünüz çeşitli düzenlemeleri (resmi döndürme, ışık ayarları, taranacak alanın seçimi vs.) yapıyorsunuz.

?imdi, tarayıcının hızı hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olmak amacıyla, iki örnekle çalışırken elde ettiğim verileri aktarmaya çalışacağım. Aşağıdaki rakamlar, elimdeki malzemeyi cihaza, PhotoScanner programını başlattıktan sonra vererek ulaştığım sonuçları gösteriyor. İlk örneğimiz 9x13 cm ebatlarında bir fotoğraf. Resmi cihazın kabul etmesi ile oluşturulan ön görüntünün üzerinde çalışılabilir hale gelmesi arasında geçen süre yaklaşık 12 saniye. Ardından çözünürlüğü 300 dpi olarak seçtim. Bu aşamadan sonra resmin taranıp 4.7 MB’lık bir BMP olarak kaydedilmesi de yaklaşık 36 saniye sürdü. İkinci örneğimiz ise 35 mm’lik bir dia. Bu malzeme ile ulaştığım neticeler, yukarıda belirtilen işlem sırası ile (yaklaşık) 10 ve 14 saniye. (İkinci adımda çözünürlük 500 dpi’dı ve oluşan BMP dosyasının boyu 810 KB oldu.) Bu sonuçlara bakarak cihazın hızlı olduğunu söyleyebilirim.

Gelelim donanım çözünürlüğüne. Fotoğraf ya da benzeri materyal için maksimum 600, yukarıda belirtilen diğer medya türleri için ise maksimum 2400 dpi optik çözünürlük üretebilen cihaz, piksel başına 30 bit’lik (her RGB rengi için 10 bit olmak üzere) tarama kapasitesi sayesinde bir milyardan fazla rengi algılayabiliyor. Bu rakamları gördükten sonra, PhotoSmart’ın boyundan büyük işler yaptığını söylemek zor olmasa gerek.

Günümüz tarayıcılarının pek çoğu gibi PhotoSmart da TWAIN standardını destekliyor. Yani cihazı TWAIN uyumlu yazılımlar (meselâ Paint Shop Pro, Photoshop) ile birlikte kolayca kullanabilirsiniz. Tarayıcının yanında, Microsoft’un ‘Picture It!’ adlı görüntü işleme programının bulunduğu CD de veriliyor.

Bu minyatür tarayıcı ile çalışmak eğlenceliydi. Aynı şey, cihazın yazılımı için de söylenebilir. Kullanımı kolay olan ve kafanızı karıştıracak detaylardan arındırılmış bir arabirim sayesinde tarama işleri adeta bir hobiye dönüşüyor.

Son olarak şunu da ilave edelim; gerek dokümantasyon gerekse yazılım tümüyle İngilizce. Bu tür bir cihazı eğer ilk kez kullanıyorsanız, kurulum ve kullanım aşamalarında olduğu kadar bakım sırasında da ürünle gelen dokümantasyona sık sık (en azından bir süre için) başvurmak zorunda kalabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Cüneyt Belge.