Eğitimde Yeni Sistemler

Kontorland tarafından piyasaya sürülen mini bilgisayarlar, çocukların eğitimi ve bilgisayara ısınmaları açısından oldukça yararlı.
Murat Yıldız

Günümüzde bilgisayar dünyasında çocuk eğitimi için birbirinden farklı birçok ürün bulunuyor. Özellikle CD-ROM teknolojisinin gelişmesinden sonra bu tür uygulamalar daha eğlenceli bir hal aldı ve çocuklar için hazırlanmış yüzlerce ürün piyasaya sunuldu.

Ancak bu tür ürünlerin önündeki en büyük engel birçoğunun yalnızca İngilizce olması. Zaten karmaşık olan terimleri anlamakta zorluk çeken çocukların eğitimi için İngilizce boyama programı, müzik programı, bulmacalar, doğrusu küçük çocukların pek ilgisini çekmeyecek türden şeyler. Son birkaç yıldır piyasaya sunulan Türkçe programlar bir nebze olsun bu konudaki açığı kapatıyorlar. Ancak çocuklar yine de sadece kendi başlarına bu uygulamalara girip çalıştırmayı beceremiyorlar.

Kontorland tarafınan piyasaya sürülen Mega Kid, Grand Book ve Mega Book bu amaçla geliştirilmiş olan ürünler. Her üç ürün de birbirinden pek farkları olmayan mini bilgisayarlar. Aslında birçok eski kullanıcının bir zamanlar heyecanla kullandıkları Sinclair’lere benziyorlar. Görünüş olarak bir PC klavyesindeki tuşların hemen hemen hepsi mevcut.

Genel Özellikler

Sistemler genel olarak bir klavye, gamepad ve mouse’dan oluşuyorlar. Mouse, gerçek PC mouse’undan farksız ve gayet rahat kullanılabiliyor. Gamepad ise oyun konsollerinden alıştıklarımıza benziyor. Sistemlerin tümü televizyona bağlanılarak kullanılıyor. Bunun için verilmiş olan kabloları televizyonunuzun video in girişine takmak zorundasınız. Paketlerin içerisinden çıkan çift yönlü kablo sayesinde, girişlerle oynamadan hem videonuzu hem de bilgisayarı aynı anda kullanabilirsiniz. Eğer televizyonunuz bu tip işler için kullanmak istemiyorsanız, o zaman Mega Book yardımınıza koşuyor. Mega Book’un üzerinden bulunan küçük renkli LCD panel sayesinde televizyona ihtiyaç duyulmuyor. Ekran biraz küçük olmasına karşın oldukça kullanışlı ve her şey rahatça görünebiliyor. Elbette notebook’ların ekranları kadar gelişmiş olmadığı için bakış açınızı doğru ayarlamanız gerekiyor. Aksi takdirde bembeyaz bir ekran görüyorsunuz.

Bilgisayar üzerinde ayrıca küçük hoparlörler de mevcut. Yazılımların bazılarında çeşitli sesler olduğu için bu hoparlörler oldukça işe yarıyor.

Bilgisayarlar içerisinde herhangi bir yazılım yok. Bütün yazılımlar kartuşlar içeisinde geliyor ve sistem açılmadan önce bu kartuşun yerleştirilmiş olması gerekiyor. Kartuşu yerleştirip sistemi açtığınızda karşınıza çok seçenekli bir ekran geliyor. Bu ekranda kartuş içindeki programların bir listesi var. Tüm programlar Türkçe oldukları için çocukların bu arabirimi kolayca kullanabileceklerinden eminim. Yapmaları gereken tek şey hangi uygulamayı çalıştırmak istiyorlarsa onu seçip Enter’a basmak veya mouse ile üzerine gelip tıklamak.

Uygulamalar

Uygulamaların birçoğu oldukça aşina olduğumuz programlar. Meselâ kartuş içerisinde bulunan metin editörü, kullanım açısından Word’e çok benziyor. Aynı zamanda Excel benzeri bir tablolama programı bulunuyor. Bu tür programlar hem çocukların becerilerini artırıyor hem de onları günümüz bilgisayarlarını kullanmaya alıştırıyor.

Diğer yazılımlar arasında resim, basit İngilizce eğitim, daktilo kursu (klavyeye alıştırmak için), müzik, puzzle ve matematik programı var. Ayrıca yeni kartuşlar alıp başka programları kullanmanız da mümkün.

Sonuç

Küçük çocukların hem eğitimi hem de bilgisayar teknolojisine ısınmaları açısından bu küçük bilgisayarlar oldukça kullanışlı. Kolay kullanımları sayesinde ebeveynlerin yönetimine gerek kalmadan, çocuklar kendi başlarına sistemi açabilir ve her türlü yazılımı kullanabilirler.


Murat Yıldız, BYTE Türkiye Teknoloji Laboratuarı yöneticisidir. Kendisine myildiz@byte.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.