Notebook'ta MMX Hayal Değil

Notebook’lar artık masaüstü sistemlerini performans açısından rahatça geçebiliyorlar.
Murat YILDIZ

 
Notebook’lar bir zamanlar hantal, küçük ekranlı, sabit disk kapasiteleri düşük, terfi edilemeyen ve pahalı sistemler olarak düşünülürdü. Gerçi halen pahalı sistemler, ancak diğer hususlar oldukça değişmiş durumda. Artık bir notebook’un gücünden olan beklentilerimiz, masaüstü bir sistemin bize sunabileceği performansa eşdeğer.

Albim tarafından piyasaya sunulan ve MMX işlemci kullanan yeni nesil notebook’lardan ilki olan Mitac 5026, tüm beklentilerinizi karşılayabilecek nitelikte. Öncelikle notebook’un genel özelliklerine bir değinelim. Mitac 5026, Intel Pentium 233 MMX işlemciye sahip. Bu işlemci gücü ile rahatça her türlü programı sistemde çalıştırabiliyor ve multimedya uygulamalarını (sunumlar, 3D programlar, oyunlar) problemsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Notebook’un diğer standart özellikleri arasında 16 MB EDO RAM, 256 KB cache hafıza, 2 MB VGA ekran kartı, 3D ses, entegre mikrofon ve hoparlörler bulunuyor. Notebook’ta isteğe bağlı olarak gelen 10 hızlı bir CD-ROM sürücü bulunuyor. Bu kadar güçlü bir sistemi CD-ROM’suz almak ise pek mantıklı değil.

Notebook’un en etkileyici özelliğinden biri de oldukça büyük bir ekrana sahip olması. 12.1 inçlik görüntü alanı sunan ekran 2 MB’lık ekran kartı sayesinde 800 x 600 dpi çözünürlükte 24 bit renk sunabiliyor. Ekranın büyük olması birçok uygulamada işinize oldukça yarıyor. Özellikle sunum işlemlerinde daha rahat bir görüntü sunabiliyorsunuz.

Notebook üzerinde mouse işlevini gören touchpad bulunuyor. Oldukça hassas olan touchpad’ı kullanmaya çok kısa sürede alıştım. Mouse tuşları için iki adet buton toucpad’in hemen altında bulunuyor ama isterseniz touchpad’e iki kez tıklayarakta seçim veya dosya açma işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Yine entegre olarak gelen IrDA uyumlu enfraruj port’u ise gayet iyi çalışıyor. Bu port’u kullanarak bir yazıcıdan çıkış alma işlemi gayet başarılı oldu. Aynı zamanda diğer sistemlerle haberleşmeyi bu port’tan gerçekleştirebilirsiniz.

Notebook ile beraber birçok yazılımda geliyor. Mitac’ın kendi hazırladığı yazılım sayesinde ilk açılışta sistemi rahatça kullanabileceğiniz yönlendirme de bulunuyor. Bir evin içinde gezinerek ve objelerin üzerine tıklayarak görsel bir ortamda çalışabiliyorsunuz. Tabii burası daha çok çocuklar için dizayn edilmiş ve oldukça şirin bir görüntüye sahip.

Performans
233 MHZ MMX işlemcinin günümüz programları üzerinde sunabileceği performanstan pek bahsetmeye gerek yok. Özellikle bus yapısı daha hızlı olan notebook’larda bu işlemcinin performansı çok daha etkileyici oluyor. Mitac 5026’nın büyük ekranı ise 14 inç’lik bir ekranın sunduğu görüntü alanından daha fazlasını sunuyor. TFT ve çift taramalı olan ekrana değişik açılardan baktığınızda görüntünün netliğinde herhangi bir problem olmuyor.

Notebook aynı zamanda oldukça geniş yelpazede yeni donanımları sisteme takmanıza imkân tanıyor. 2 adet PCMCIA II genişleme yuvasına modem veya daha değişik cihazlar takabilirsiniz. Bunun haricinde CD-ROM sürücünün yerleştirildiği yuvaya, optik disk sürücü, ikinci bir sabit disk veya uzun ömürlü pil yerleştirebilirsiniz. Diğer yuvada ise standart olarak pil bulunuyor ve buraya dilerseniz AC/DC adaptör veya disket sürücüde takabilirsiniz.

Sonuç
Mitac 5026 güçlü bir notebook isteyenler için uygun bir tercih olacaktır. Sunumlarda, iş seyahatlerinde vazgeçilmez bir yardımcı. Üzerinde bulunan güçlü işlemci ve multimedya donanımı sayesinde birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir.

Murat Yıldız, BYTE Teknoloji Laboratuarı yöneticisidir. Kendisine myildiz@ byte. com.tr adresinden ulaşabilirsiniz