Yeni Dünya Standardı, Quictime 3.0

Internet üzerindeki multimedya işlemlerinde yeni bir standart doğuyor.

Kadir Kaymakçı

Apple’ın yeni kuşak işlemcisi G3’lerin Photoshop testlerinde kendisiyle aynı konfigürasyonlara sahip Pentium II’lere yüzde otuz gibi büyük bir fark atarak adından hayli söz ettirmesinin ardından, Apple sanki 1998 benim yılım dercesine QuickTime 3.0’ı çıkardı (www.quicktime. apple.com.) Apple’ın QuickTime fırtınası Macintosh ve PC dünyasında öylesine şiddetli esti ki Uluslararası Standartlar Organizasyonu QuickTime’ı Internet üzerinde gelişen multimedya için standart anahtar elemanlardan biri olarak seçti.

QuickTime’ı kısaca izah etmemiz gerekirse, QuickTime Apple’ın endüstri standardı yazılım mimarisi ve dijital medya oluşturma, düzenleme ve yayımlama ihtiyaçları için hazırlanmış Internet üzerindeki ele avuca gelir en iyi yazılım niteliğinde. 3.0 versiyonunun belli başlı yeni özellikleri ise şöyle;

Sıkıştırma ve açma: QuickTime’daki yeni özellikler, multimedya ve sayısal görüntü üretim araçları için yeni yetenekler anlamına geliyor. ‹şte QuickTime 3.0’ı destekleyen programlarda görmeyi umacağınız özellikler: Apple, QuickTime 3.0’la Sorenson Vision’dan sıkıştırma/açma teknolojisinin lisansını aldı; yani artık Apple sıkıştırma ve açma işlemlerinde eski uygulaması olan Cinepak yerine Sorenson Video’u kullanacak. Bu, Cinepak’dan daha hızlı ve daha iyi bir görüntü kalitesi anlamına geliyor. Eğer Sorenson Video ile sıkıştırılmış bir QuickTime dosyasını açmak isterseniz önce QuickTime kurmanız gerekiyor. ‹sterseniz (QuickTime 3.0’ın geriye doğru uyumluluğu sayesinde) Cinepak’ın kullanıldığı versiyonlara kayıt yapmanız mümkün.

Ses yetenekleri: Apple, QuickTime’ın ses yeteneklerini geliştiren birtakım teknoloji lisansı alım anlaşmaları da yaptı: Qualcomm’dan ses-sıkıştırma yazılımı, QDesign’dan bir müzik sıkıştırıcı ve Roland’dan bir çift MIDI uygulaması. Roland’ın Sound Canvas’ı, GS teknolojisine destek ve temel MIDI spesifikasyonuna da yenilikler eklemekle kalmıyor, QuickTime’a 128 tane dahili MIDI enstrümanı da sunuyor.

Akışkanlık: Apple QuickTime’ı bir Internet standardı olarak geliştirmek için filmleri bir yandan download ederken bir yandan da download edilmiş kısmın seyredilmesine imkân veriyor. Bunu, akışkanlık-ses ve görüntü yeteneklerini ekleyerek sağlıyor. Bu işlem içinReal Network’un RealAudio’su gibi bu işe özel server yazılımlarını da kullanma ihtiyacı duymuyorsunuz.

QuickTime’ın yeni video ve ses sıkıştırıcılarının ilk gösterimleri, mükemmel ses ve resim kalitesi sunuyor.

Vektörel Animasyon: QuickTime 3.0, Web için kullanımı ideal olan hareketli küçük logolar, yazılar ve değişik efektler uygulamanıza imkân sağlıyor. Lari Software, Lightning-DrawWeb’de QuickTime 3.0’ın vektör animasyonunu destekliyor; PaceWorks, Object Dancer’ın ilerki sürümlerinde bu formatı destekleyeceğini bildirdi.

Yeni formatlar: QuickTime desteklediği formatların uzun listesine birkaç yeni format tipi daha ekledi. Bu QuickTime uygulamalarının direkt DVCAM video çıkışlarıyla çalışmasını sağlayan sayısal video kameralar için DVCAM formatını da içeriyor.

QuickTime’ın önceki sürümleri hareketli JPEG’in iki türünü destekliyordu. QuickTime 3.0 ise OpenDML M-JPEG ve Avid Video Resolution M-JPEG desteğini de bünyesine ekledi.

Görüntü Efektleri: Yeni bir görüntü efekt mimarisi, geliştiricilerin QuickTime filmlerine gerçek zamanda uygulanabilen filtreler oluşturmalarını mümkün kılıyor.

Platformlar arası uyum: Mac kullanıyorsanız QuickTime’ın Windows ortamında sadece film oynatabildiğini büyük bir ihtimalle bilmiyordunuz. 3.0, QuickTime’ın tüm platformlarda tam olarak çalışan ilk versiyonu. Artık Windows altında da QuickTime dosyaları oluşturulabilecek. Ama şimdilik QuickTime’ın çıkması çok fazla işinize yaramayacak. 3.0 çıktı ama hâlâ onu destekleyen programlardan ses seda yok. Apple bunu da düşünmüş olacak ki küçük bir öncülük olarak ABD fiyatı 99 dolar olan HyperCard 2.4 güncellemesini piyasaya sürdü www.apple.com/hypercard. B

Kadir Kaymakçı, BYTE Türkiye’nin sayfa tasarım sorumlularındandır. Kendisine kkaymakci@byte.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.