Gücünüzü
Kesmeyin

Riello tarafından üretilen Dialog Interactive serisi UPS’ler son kullanıcının ihtiyaçlarına yeterince cevap veriyor.
Murat YILDIZ

Son zamanlarda Türkiye’de sıkça meydana gelen elektrik kesintileri, bilişim dünyasında birçok kişinin canını sıkmaya başladı. Özellikle uzun bir süredir üzerinde uğraştığınız bir dosyanın ani bir elektrik kesintisi ile bozulması, veya en azından son kaydettiğiniz yere sizi tekrara döndürmesi çıldırtıcı olabiliyor. ATP tarafından Türkiye piyasasına sunulan Riello Dialog Interactive serisi UPS’ler, bu gibi durumlardan kurtulmanızı sağlıyor.

Dialog Interactive serisi, daha çok SOHO (Small Office Home Office) marketine hitap ediyor. Eğer bir son kullanıcı olarak yalnızca bilgisayar ve monitörden oluşan bir sisteme sahipseniz, Dialog Interactive serisi’nin 500 VA gücündeki en küçük modeli sizin ihtiyaçlarınıza rahatça cevap verebilecektir.

Sistem Kontrolü

Dialog Interactive serisinin en önemli özelliği, klasik UPS mantığından öte bilgisayar yazılımı ile kontrol edilebiliyor olması. Gerekli kablo bağlantılarını yaptıktan sonra UPS’in arkasında bulunan Jumper’lar ile alarm ve diğer ayarları rahatça yapabiliyorsunuz. Bunun haricinde UPS’i com port’undan bilgisayarınıza bağlayabiliyor ve yazılım ile kontrol edebiliyorsunuz. UPS’in beraberinde gelen UPS_GEST isimli yazılım otomatik olarak COM port’larını kontrol ediyor ve UPS’i buluyor. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, alarm stillerini belirlemek. İsterseniz buradan bataryaların şarj durumlarını kontrol edebiliyor ve elektrik gittiğinde ortalama çalışma süresini de görebiliyorsunuz.

Bir UPS’in en önemli özelliklerinden biri de donanıma zarar verebilecek olan voltaj dalgalanmalarını önlemek ve sisteme optimum elektrik akımını göndermek. Dialog Interactive, bu konuda da oldukça gelişmiş özellikler sunuyor. Sabit bir akıma indirgenen elektrik, düzgün bir şekilde sisteme gelirken herhangi bir donanım arızasının oluşmasını da engellemiş oluyor. Bu da, UPS’lerin en etkin ve koruyucu özelliklerinden biri.

Eğer bulunduğunuz bölgede sık sık elektrikler kesiliyorsa ve çok acil işleriniz yarıda kalıyorsa; Dialog Interactive serisinin değişik güçteki modelleri işinizi görebilir. Dialog Interactive serisinin, bizim incelediğimiz 500VAmodeli haricinde 750VA, 1100VA ve 1500VA güçteki modelleri de bulunuyor. İş durumunuza göre bu modellerden biri size emniyetli bir çalışma ortamı sağlayacaktır.


Murat Yıldız, BYTE Teknoloji Laboratuarı yöneticisidir. Kendisine myildiz@byte.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.