Kişisel UPS

Riello tarafından geliştirilen Personal Dialog serisi UPS’ler, şık tasarımları ile son kullanıcıya masaüstünde UPS kullanma imkânını sunuyor.
Murat Yıldız 

UPS daha çok ofislerde, büyük işyerlerinde veya fabrikalarda kullanılan bir ürün olarak bilinir. Son kullanıcı olarak tabir edilen evde kişisel bilgisayar kullananlar, genellikle böyle bir ürünü kullanmazlar. Aslında elektrik kesilmelerinden en çok şikayet edenlerde bu kullanıcılardır. Çünkü ani elektrik kesilmeleri, voltaj dengesizliği sistemlere bazen onarılamayacak hasarlar verebilir. Zaten sistemin kurulumu, donanım ve işletim sisteminin ince ayarları konusunda pek bilgili olmayan kullanıcılar bu tip hasarlarla uğraşamazlar.

Peki UPS’ler neden hep işyerlerinde kullanılırlar da evlerde onlara pek rastlamayız? Sebebi gayet açık; firmalar ürünlerini pazarlarken daha çok bu sektöre hitap ederler ve ürünlerini de ona göre dizayn ederler. Tüm PC ürünlerinde son zamanlarda estetik tasarımlar ortaya çıkmaya başladı. Tabii bu son kullanıcının ürüne olan ilgisini artırıyor. Aynı amaçla tasarlanmış bir diğer ürün de Riello Personal Dialog serisi UPS’ler. Yeni seri gerçekten de masaüstünde bir UPS’i mümkün hale getiriyor.

Personal Dialog serisi ünlü dizayn ve tasarım firması olan Pininfarina tarafından tasarlanmış. Uzun bir tasarım aşamasından sonra gerçekten de estetik görünüme sahip bir ürün ortaya çıkmış. Değişik renklerde (beyaz, siyah, sarı ve mavi) sunulan Personal Dialog serisi elbette yalnızca görünümü ile değil aynı zamanda sahip olduğu teknolojisi ile de göz dolduruyor.

Personal Dialog serisi, bilgisayar ile iletişim kurarak sizlere her türlü durumu rapor edebiliyor. Zaten Dialog ismi de buradan geliyor. UPS ile birlikte gelen yazılımı sisteminize kuruyorsunuz. Ardından COM port’undan seri bağlantı kablosunu takıyorsunuz. Bu aşamadan sonra UPS hakkında her türlü bilgi monitörden izlenebiliyor. Yazılım sayesinde UPS’in batarya durumunu, konfigürasyon özellikleri, o an ki güç durumunu takip edebiliyorsunuz. Ayrıca çeşitli dönemlerle tutulan log dosyaları ile geçmiş dönemler ile ilgili bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca haftalık zamanlayıcı sayesinde UPS’in açılıp kapanma günlerini oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede sistemin tüm kontrolünü bilgisayardan yapabiliyorsunuz.

Riello Personal Dialog serisi üzerinde 2 adet buton ve 4 adet uyarı ışığı bulunuyor. Butonların işlevi basit, biri sistemi açarken diğeri kapatıyor. Her iki durumda da sistemin güvenliği açısından butonlar tek dokunuşa cevap vermiyorlar. Bunun yerine bir süre (yaklaşık 1-2 saniye) butonlar basılı tutmak gerekiyor. LED göstergeler sayesinde sistemin durumu hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Birinci LED gösterge sistemin elektriğin geldiğini ve çalıştığını gösteriyor. Eğer bunun yerine ikinci LED yanıyorsa sistem bataryadan çalışıyordur ve elektrik kesilmiştir. Üçüncü LED bataryanın bozulduğunu gösterirken, dördüncü LED gösterge sisteme aşırı yük bindiğini gösteriyor.

Personal Dialog serisinin 300, 450, 650 VA gücünde modelleri bulunuyor. Kişisel bir bilgisayar için 300 VA’lık model yeterli. Ancak eğer sisteminizde yazıcı, tarayıcı ve buna benzer çevre birimleri varsa daha güçlü model daha iyi olacaktır. UPS’ler iki güç bağlantısına imkân veriyorlar. Eğer monitörünüz gücünü bilgisayardan almıyorsa bu bir mesele olmayacaktır. Yazıcı veya tarayıcı gibi bağlantılarda da bu çıkışlar oldukça kullanışlı olabiliyor.

Sonuç

Kullanım kolaylığı, yazılım ve kontrol yeteneği, şirin görünümü ile Riello Personal Dialog serisi UPS’ler gerçekten de son kullanıcı için iyi bir tercih. Ayrıca oldukça hafif olması ve kompakt yapısı artı puan.


Murat Yıldız, BYTE Türkiye Teknoloji Laboratuarı yöneticisidir. Kendisine myildiz@byte.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.