Kare Kare
İşlem

Güçlü efektleriyle değişik bir program. Strata MediaPaint 1.0, Mac ortamından Windows ortamına gelen bir program.
Murat UYANIK

Son zamanlarda çekilen filmlerde görmeye alışık olduğumuz; sanal dünyanın imkânları kullanılarak “kare kare işlem” yöntemiyle yapılan efektlerden bazılarını, biraz uğraşarak siz de yapabilirsiniz. Filmlerde kullanılan efektlerin birçoğu, yazımızda inceleyeceğimiz MediaPaint programı kullanılarak yapılan efektlere çok benziyor. Filmlerde bu tür sahnelerde genellikle kare kare işlem yapılır. Bu işlem oldukça zahmetli ve zordur. Ama çoğu zaman alınan sonuç bu zorluklara katlanmaya değer.

Kare kare işlem yapmak bir bakıma, 3 boyutlu animasyon yapmaktan daha zordur. MediaPaint, kendi rakipleri karşısında oldukça üstün ve güçlü bir program havası veriyor. Strata MediaPaint, ilk olarak Macintosh sistemlerde piyasaya sunuldu. Kullanım açısından biraz zor olduğu söylenebilir. Eğer daha önce hiç kare kare işlem yapan bir program kullanmadıysanız ve sabırlı bir insan değilseniz bence bu tip programları uzun süre kullanamayacaksınız. Fakat biraz sabreder ve kendinizi bu programı kullanmak için zorlarsanız eminim mükemmel işler yapabilirsiniz.

Programın Amacı
Strata MediaPaint, kısaca kare kare işlem yapabilen, en iyi programlardan birisidir. Aynı zamanda, hareketli görüntülere Hollywood stüdyoları kalitesinde efektler verebilen bir program. Yani program, profesyonel amaçlarla kullanılmak için hazırlanmış. Fakat bunun yanında amatör kullanıcılar tarafından multimedya uygulamaları geliştirirken hareketli dosya üretiminde de kullanılabilir. Programın amacı, yeni hareketli dosyalar, hatta; çizgi film bile yapabilmenizi sağlamak; daha önceden yapmış olduğunuz hareketli dosyalarınıza veya çekimlerinize kare kare efekt eklemek ve üzerlerinde değişiklik yapmanızı sağlamak.

Özellikleri
Strata MediaPaint 1.0, güzel bir arabirimle kullanıcıların hizmetine sunulmuş. Programın en çok göze çarpan ve sizleri en çok etkileyecek özelliği, özel efektleri olacaktır. Bu efektler içerisinde; BabyBoom, Pixiedust, Spinout, Sguiggle ve bunların yanında diğer birçok programda gördüğünüz Airbrush, Blur, Burn, Diffuse, Dodge, Fade in, Fade Out, Fine Brush, Invert, Sharpen, ShapePainter gibi çok güzel özelliklerde mevcut. Programda, kare kare boyama işlemleri yapabilirsiniz. Choromakey tekniği ile bir resmi başka bir resme bindirebilirsiniz. Bunun yanında kare kare işlem yapmanızı sağlayan, stencil layer özelliği ile her karede değişik bir işlem yapmanız mümkün. Karelerin yerlerini değiştirmek ve küçültüp büyütmek sizin elinizde. Birçok programda binbir zorlukla yapabildiğiniz bazı efektleri bu programda yapmak gerçekten çok kolay. Örneğin; bir şimşek efektini gerçekçiliği yakalayarak yapabilirsiniz, hem de fazla uğraşmadan.

Programın Artıları
Aslında programın özellikleri bir bakıma programın artıları demektir. Fakat bunun yanında, programın kendine ait bazı artıları da mevcut. Bunlar arasında en büyük artıları, kolay kullanıma sahip özel efektleri. Ayrıca kullanımı basit bir arabirime sahip olması. Programın mantığını anlamanın oldukça kolay olmasının yanı sıra birçok programda bulunmayan efektler mevcut.

Programın Eksileri
Benim gördüğüm, MediaPaint 1.0’ın en büyük eksisi, yavaş olması. Bunun sebebine gelince, daha önce de söylediğim gibi bu programın, Windows ortamındaki ilk sürümü. Program, daha çok Macintosh bilgisayarlar için yapılmış. Önerilen Macintosh modelleri ise PowerPC ailesine üye bilgisayarlar. Ayrıca program için tam bir hız ve hafıza canavarı diyebiliriz. Macintosh ortamında 320x240’lık bir proje çalışmasında, önerilen hafıza miktarı 10 MB. Tabii bunların hepsi sadece bir öneri. Gerçek anlamda böyle bir dosya ile çalışma esnasında daha büyük hafızalara ihtiyaç duyulacaktır. Fakat programın tek derdi donanım eksikliğinden dolayı yavaş çalışması değil, programın Macintosh ortamındaki hızını bilmiyorum ama PC ortamında oldukça yavaş. Çünkü bu programı gerçekten çok hızlı makinelerde kullandım (Pentium Pro 200, 128 MB RAM) fakat program birkaç işlemden sonra yavaşlıyordu. Ama eğer “Benim için hız çok önemli değil. Amacım o muhteşem efektlerden yararlanmak,” diyorsanız, “Gülü seven dikenine katlanır” derim. Ayrıca geri alma işlemleri oldukça zor ve bazen de imkânsız.

Sonuç
Strata MediaPaint 1.0, profesyonel amaçlı olarak kullanabileceğiniz güzel bir program. Fakat herhalde en büyük eksikliği hızı. Bu sürümüyle Windows ortamında biraz yavaş kalıyor. Biraz daha özel efekt ve çok daha fazla hızla Windows ortamında rakiplerini geride bırakacağından eminim. Yeni sürümünü şimdiden beklemeye başladık bile.


Murat Uyanık, BYTE Türkiye’nin editörlerindendir. Aynı zamanda Sayısal Sanatlar Merkezi’nde çalışmaktadır. Kendisine umurat@doruk.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.