Celeron ile Daha Hızlı

Ve derken anakartların da değerini öğrendik. işte bir tane daha.

Murat Akpınar

 

Ha geldi ha gelecek derken, sonunda Pentium 400’leri de masaüstlerimizde gördük. Eskidikçe hızlanan teknoloji, bizlere hep daha iyisini ve daha kalitelisini sunuyor. Bilgisayarınızın en önemli parçalarından olan ve onsuz kullanamayacağınız anakartınızın, yaşlandıkça özelliklerinin daha iyi olması gerektiğini anlıyorsunuz. Intel’in Pentium II işlemcilerini yaygınlaştırma çabası sonucu, artık yeni alacağımız bilgisayarın Slot 1’i kullanması gerekiyor. Pentium II’lerin Slot 1’e göre tasarlanmış olmasından dolayı, tercihinizi Pentium II’lerden yana yapmanızda büyük fayda görüyorum.

Tekram, Tayvan’da bulunan ve birçok değişik ürünü bulunan bir firma. Ürünlerinden birisi de P6E40-A4 kodlu anakartı. Bu kart özellikle Pentium Celeron işlemcileri için tasarlanmış. Fazla bir maliyeti gerektirmediği için ucuz fiyata iyi bir performans sağlıyor. Fazla para ödemeden Pentium II ile 266 MHz hızlarında seyir etmek için de, pek tabi bu anakartta Pentium Celeron kullanmanız gerekiyor. Anakartın genel yapısı Pentium Celeron işlemcisi için tasarladığından dolayı, çip seti olarak 440EX kullanılmış. 440EX çip setleri, özellikle Pentium Celeron işlemciler için tasarlanmış. ?imdi de Tekram anakartın özelliklerini sıralayalım.

ilk bakışta daha önce de belirttiğim gibi anakartın 440EX çip setine sahip olduğu göze çarpıyor. Tabii ki günümüzde bütün sistemler PCI teknolojisine sahip olduğu için, Tekram da buna göre anakartını ATX formuna göre hazırlamış. işlemcinin anakarta monte edilmesi için, anakart üzerinde sadece birkaç jumper ayarı yapıyorsunuz. Kılavuz kitapçığının yardımı ile de bu ayarları herkes kolayca yapabilir. Gerekli ayarları yaptıktan sonra işlemcimizi takmaya hazırız. işlemcimizi takmak için, Pentium II’lerin gerektirdiği bazı özel işlemleri de yerine getirmek gerekiyor. Pentium II’yi, Slot 1’e yerleştirmeden önce, anakartınızla birlikte gelen tutturma mekanizmasını (Retention Mechanism) iyice yerleştirmeniz gerekiyor. Bu işlemi doğru ve dikkatlice yapmalısınız, aksi halde anakarta zarar verebilirsiniz. Tutturma mekanizmasını anakarta oturttuktan sonra, Pentium II işlemcinizi Slot 1’e yerleştirmenizin vakti geldi. Bunu daha büyük bir özenle yapmak zorundasınız. Dikkatsizce bir davranış anakartınıza ya da işlemcinize zarar verebilir. 128 pinlik 32 MB RAM’imizi de bu aşamadan sonra taktık. Aynı anda iki adet 128 pinlik RAM takabiliriz. 72 pin’lik RAM slot’u olmadığı için, bu tür RAM’leri kullanamıyoruz. Sabit diskimizi de yerleştirdikten sonra açmaya hazırız.

Bilgisayarımızı açıp ilk testlerimizi yaptık. Jumper ayarlarımız fazla olmadığı için yaptığımız ayarlar doğruydu ve sistem hemen açıldı. Kısa sürede Windows 95’i yükledim ve sistemi problemsiz çalıştırdım. Üzerinde AGP port’u da olduğundan dolayı AGP ekran kartlarını kullanabilirsiniz. Günümüzde ekran kartlarının RAM miktarları 4 MB’a çıktığı için daha düşük bir ekran kartı seçmek akıllıca değil.

Standart olarak Intel Pentium II ve Celeron işlemcileri 233MHz ilâ 366MHz aralığını destekliyor. Veriyolu hızı olarak 60 MHz, 66 MHz, 75 MHz ve 83 MHz’leri destekliyor. Zaten işlemcileri gerekli hızlarda kullanabilmek için de böyle olması gerekiyor. Award PCI BIOS destekli bir Flash EPROM’a sahip. Update’leri çıktıkça, BIOS’unuzu yenileyebilirsiniz fakat bu oldukça teknik ve riskli bir iş. Yanlış bir işlem yaparsanız, bilgisayarınız bir daha açılmaz. Ta ki, yeni bir BIOS takana ya da mevcut BIOS’unuzu tekrar yazdırana kadar.

CPU sıcaklığı kontrol edebilen bir akıllı fan konnektörüne sahip. Kutusundan çıkan disketin içerisinde Windows 95 ve NT için gerekli PIIX sürücüleri mevcut. Windows’unuzu kurduktan sonra bu disketi yükleyerek Windows’un daha akıllı ve hızlı çalışması bu şekilde sağlanıyor. Artı olarak disketin içerisinde hizmet programı Hardware Monitor (Donanım izleyici) geliyor. Programı kuruyorsunuz ve tray barınıza yerleşen küçük simgelerle sisteminiz hakkında hemen bilgi sahibi oluyorsunuz.

Murat Akpınar, BYTE Türkiye’nin editörlerindendir. Kendisinemakpinar@byte.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.